top of page
Ara

ATIKSIZ YAŞAM İÇİN 5 ADIMBen sıfır atık mevzusunu ilk araştırmaya başladığımda İngilizce kaynaklardan 5R olarak öğrendiğim için aklıma bu şekilde kazıdım. Burada yazdığım bu 5R adımlarını çeşitli yerlerde farklı şekillerde görebilirsiniz. Temelde hepsi aynı şeyi anlatıyor. O yüzden hepsi doğru ve nasıl söylendiğinin de çok bir önemi yok. Önemli olan bu felsefeyi içselleştirmek ve kendi hayatınıza uyarlayıp kişisel çözümler bulmak. Atıksız yaşam için sırasıyla şu adımlardan faydalanıyorum.

5R

REFUSE-Reddet: İhtiyaç olarak gösterilen, olmazsa yaşayamayacağımı düşündüğüm her şeyi yeniden sorguluyor ve aslında ihtiyacım olmayanları reddetmeyi deniyorum.


REDUCE-Azalt: Bazı şeyler gerekli olsalar da aslında ihtiyacımdan fazla kullandığımı fark ettim. İhtiyaç fazlası kullanımımı azaltıyorum.


REUSE-Yeniden Kullan: Kimisini reddettim, bir kısmını azalttım ve gene de bir şeyler aldım, kullandım. Onları geri dönüşüme yollamadan önce biraz şans verebilir miydim?


Eski t-şörtleri çanta, toz bezi olarak; eski çorapları keserek lastik olarak; havludan minik yuvarlak parçalar kesip makyaj temizleyici olarak kullanmayı denedim. Eşyalara bir kez bu gözle baktığımızda sonsuz seçenekler beliriyor. Yaşasın ileri dönüşüm!


RECYCLE- Geri dönüştür: Reddettik, azalttık, yeniden kullandık ve günün sonunda gene de elimizde bir şeyler kaldı. İşte şimdi geri dönüştürme zamanı. Geri dönüşüm kutuları, cam kumbaraları, atık yağ kavanozları en iyi arkadaşınız olsun.


>>Sıfır Atığın çoğu kez geri dönüşümle karıştırıldığını görüyorum. Hâlbuki geri dönüşüm bu yaşam tarzının sadece bir parçası. Hiçbir şeyden vazgeçmeden, azaltmadan kısacası tüketim çılgınlığı gibi temel bir konuyu sorgulamadan hayatımıza devam edip sadece geri dönüşüm yaparak atıksız yaşadığımızı düşünmek çılgınlık olurdu.


ROT- Çürüt: Mutfaktaki atıklarımızın %60’ını gıda atıklarının oluşturduğunu ve bunları aslında kompost yaparak doğaya geri kazandırabileceğinizi biliyor muydunuz? Kompost işine girince çeşitli seçenekler var. İlk başta zor gibi görünse de deneyerek yolumuzu bulmak mümkün. Kompost yapması için gıda atıklarınızı verebileceğiniz bir çiftçi tanıdığınız varsa bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page